Kemalpaşa Hurdacı

Kemalpaşa geri dönüşüm firması olarak her türlü ikinci el eşya almaktayız. Hurda alımında deneyimle kaliteli vermekteyiz. Kemalpaşa’da hizmet veren Kumsal Metal liderliğinde Kemalpaşa hurdacılık faaliyetlerini profesyonel bir biçimde birleştirmekteyiz.

Tonajlı hurda ticaretlerinde yüksek fiyat garantisi sunmaktayız. Kemalpaşa hurdacısı firmalar içindeyiz. Kemalpaşa hurda firmalar içerisinde hizmetlerimizle liderlik yapıyoruz. Hurda alımlarında değerini tartıldıktan sonra hesaplamaktayız. Satacağınız hurdanızı almak amacı ile ekip oluşturduk.

Kemalpaşa hurdacı Kumsal Metal hurdalarını satacaklara haftasonları da hizmet sunmaya devam etmektedir. İzmir Kemalpaşa şehir merkezinde geri dönüşüm ve hurdacı firmasıyız. Deponuzda ne kadar hurda malzemeniz olursa olsun şimdi Kumsal Metal çağrı merkezlerine ulaşıp maksimum 5 dakikada fiyat teklifi vermemizi sağlayabilirsiniz.

Kemalpaşa’nın her noktasında hurda ve 2.el ev eşyaları almaktayız. En yakın Kemalpaşa hurdacısı olarak krom hurdası fiyat teklifi vermek için adresinize geliriz.

Kemalpaşa hurda piyasasında uygulanan hurda fiyat listesi ile alım yapmaktayız. Kemalpaşa da hurda alımı yapan firmaların öncüsü olmanın gurunu birlikte çalıştıklarımızla paylaşmaktayız.

Kemalpaşa’da Hurda Alım Satımı

Müşterilerimizin memnuniyetini öncelikli tutarak daha fazla çalışmaktan kazanç elde etmeyi arzu ediyoruz. Bu nedenle her türlü profesyonel hizmeti kapınıza kadar getirmeye çalışıyoruz. Kemalpaşa bölgesinde konumdan hurda alırız.

Bugün size Kemalpaşa’da hurda alanlar ile firmamızın arasındaki farkı açıklıyoruz. Kemalpaşa’da zamak, hurda çinko, kalay hurdası, çelik hurdası, torna artığı almaya devam etmekteyiz.

Kemalpaşada her nevi hurda malzeme alımı yaptığımızı söylemiştik. Tonajlı sarı hurdası, ve hurda çinko, kurşun hurdası, bakır, kablo hurdası, alüminyum hurdası,demir hurdası alımlarına özel fiyatlar uygulamaktayız. Kemalpaşa’da hurda alım satımı yapanlar içinde hızlı hizmet ve uzman kadromuz ile ön plana çıkmaktayız.

Kemalpaşa Hurdacı Firma Numarası

Kemalpaşa hurdacı numarası iletişim sayfasının içeriğinde bir tıkla arayabileceğiniz şekilde yerleştirilmiştir. Anlattığımız üzere geri dönüşüm geleceğe ve doğaya yatırım yapmaktır. Şayet siz de isterseniz biriktirdiğiniz hurdaların dönüştürülmesini sağlayarak firmamıza katkı sağlayabilirsiniz.

Hemen arayın, yüksek hurda fiyat listesiyle hurda malzemelerinizi satın. Kemalpaşa yerinden hurda alımı faaliyetlerimizi yürüttüğümüz alanlar içerisindedir.

Dolayısıyla hurda atık fiyatları öğrenmek nedeniyle bizi aramanız gereklidir. Yirmi altı yıldır binlerce ton hurdayı geri dönüşümle yerli ekonomiye kazandırdık. Hizmetlerimiz ile çevremize daha fazla zarar verilmemesi sağlandı.

Kemalpaşa’daki Hurdacı Firmalar

Kemalpaşa hurdacı sitesi mi arıyorsunuz? Kemalpaşa’daki en büyük hurdacılık firması Kumsal Metal aramanızı bekliyor! Sürümden daha fazla kazanmak istiyoruz.

Sizde her tür hurda malzeme satışı amacıyla mobil hatlarımızı tuşlamalısınız. İzmir Kemalpaşa hurdacısı olarak Kemalpaşa’nın her bölgesinde her türlü hurda çeşidi alımı yapıyoruz. Her tonajdaki atık malzemeniz için yakınınızdaki hurda nakil araçlarımızı yönlendirmekteyiz. Hurdacılıkda 26 yıllık deneyim ile Kemalpaşa piyasasına yenilikler getirmeyi hedefliyoruz. En yakın Kemalpaşa hurdacı firma olarak hizmet veriyoruz. İzmirin tamamında olduğu gibi Kemalpaşa etrafında da profesyonel faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tecrübeli İzmir hurdacı ihtiyacınıza cevap veriyoruz.

Kemalpaşa’da Hurda Kablo Alım Satımı

%40 bakırlı kablolar, %30 bakırlı hurda kablolar, elektrik kablo hurdaları, %50 bakırlı kablolar alımında öncüyüz. Kemalpaşada toptan hurda kablo alımı yaparken kablo hurdası piyasasından oldukça yüksek fiyat teklifi sunuyoruz. Kemalpaşa nın en büyük hurdacısı ile ticaretin gururunu firmamızı tercih edenlerle paylaşıyoruz. Karışık kablo, iç tesisat kabloları, antigron kablo, hurda enye kablolar, tek damar kablo hurda ticareti yapan hurdacıyız.

Kablo alan hurdacılar konulu konuya bir göz atabilirsiniz. Yakın çevrede yeraltı kablosu, hurda çelik zırh kabloları, hurda yer altı enerji kabloları, hurda fare yemez alım satımı yaparken en iyi fiyat listesini vermekteyiz.

Kemalpaşa’da hurda kablo alan firmalar arasındayız. Kemalpaşa merkezinde hurda kablo alanlar içindeyiz. Hurda telefon kablosu, yağlı iç ptt kablosu, hurda ptt kablosu içi, ptt kablo hurdası satarak daha çok para kazanmayı isteyenler bizimle iletişime geçin.

Kemalpaşa Sarı Pirinç Hurda Alımı

Kemalpaşa’da sarı su saati hurdası, hurda bronz fosfor, hurda sarı pirinç talaşı, sarı radyatör, kırkambar sarı, sarı musluk, MS-58 külçe sarı hurdası alımı yapıyoruz. Bu sayfadaki Kemalpaşa’daki sarı pirinç hurdası ton fiyatını ücretsiz gönderiyoruz. Sarı alan hurdacı başlığıyla yazılmış konumuza göz atın.
Kemalpaşa hurda sarı fiyatları öğrenmek için telefonumuza ulaşabilirsiniz.

Kumsal Metal olarak Kemalpaşa’da hurda sarı alanlar içerisindeyiz. Kumsal Metal olarak sarı araiş, sarı çubuk ucu hurdası MS-58, sarı çubuk talaşı hurda, hurda sarı araiş MS-70, MS-64 sarı pirinç araiş alım satımında piyasaya hakimiz.

Demir Hurdası Alan Kemalpaşa Hurdacı

Güncel hurda demir fiyatı öğrenmek nedeniyle zaman kaybetmeden arayın. Hurda demir alan hurdacı konusunda bilgi bir şeyler öğrenmek amacıyla linkine tıklayınız. Toptan yıkım hurdası, inşaat demiri hurdası, inşaat demiri çubuğu (parça), demir döküm hurdası, hurda pik demir için peşin ödeme yapmaktayız.

Demir hurdası, dünya genelinde en çok kullanılan metaller içerisinde yer alır. Sitemizdeki Kemalpaşa inşaat demiri kg fiyatını güncel olarak ulaştırıyoruz. Yerinden asansör malzemesi, çıkma demir kapı, demir pencere korkuluğu, demir trabzan, tufal hurda, için nakit ödeme yapıyoruz.

Hurda demir alan hurdacılar arasındayız. Kemalpaşa hurdacı firma olarak ekstra hurda demir, talaş demir hurda, toplama demir, hurda teneke, hurda dkp demir ticareti yapan hurdacı firmasıyız.

Krom Hurdası Alımı

Hurda krom paslanmaz alan Kemalpaşa hurdacı firmasıyız. Konumdan 316 kalite krom hurda, 310 krom hurdası, krom 304 kalite hurda talaşı, 316 kalite paslanmaz krom hurdası talaşı, paslanmaz krom 310 kalite hurdası, krom paslanmaz 304 kalite hurdası alıyoruz.

Sert bir malzeme olduğundan dolayı zırhlı araç dahil bir çok yerde krom hurda kullanılmaktadır. Nikel metaliyle karıştırılarak paslanmaz metal elde edilmektedir.

Krom hurdası alan yerler sayfamızı okursanız harika bir iş yapacaksınız. Kemalpaşada hurda krom alımı yapan hurdacıyız. Kemalpaşa hurda krom fiyatları için arayın. İzmir Kemalpaşa’da krom paslanmaz 202 kalite hurda talaşı, 201 krom paslanmaz hurda, krom paslanmaz 430 kalite hurda talaşı, 202 krom hurdası, 201 paslanmaz krom hurdası talaşı, hurda krom imalat artığı, paslanmaz krom 430 kalite hurda alıyoruz.

Kemalpaşada Alüminyum Hurdası Alanlar

Alüminyum radyatör peteği hurdası, alüminyum talaş hurda, alüminyum imalat artığı hurdası, alüminyum levha hurdası, hurda alüminyum kutu alımı yapıyoruz. Hurda satanların yardımıyla durmadan tecrübe elde ediyoruz. Kemalpaşada alüminyum hurdası alan yerler içindeyiz. İş yerimize verdiğiniz destek ve önem sebebiyle sizlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Hurda araiş, alüminyum piston hurdası, hurda alüminyum kartel, alüminyum kalıp, alüminyum ince profil Kemalpaşa geri dönüşüm ve hurda firmasıyız. Kimyasal elementler arasında olan alüminyumun simgesi AI ‘dir. Rengi gümüş olan, sünebilen metaller arasındadır. Her nevi tonajlı alüminyum hurda almaktayız. Kemalpaşa hurda alüminyum fiyatları bulunan listemize ulaşmak için arayınız.

Gönderimizde paylaşılan Kemalpaşa alüminyum hurda kilo fiyatını ücretsiz gönderiyoruz. Sayfamızda bulunan hurda alüminyum alan yerler içeriğe bir göz atabilirsiniz. Alüminyum sac levha, alüminyum tencere tava, alüminyum jant hurdası, alüminyum tel hurdası, hurda alüminyum bakırlı petek, alüminyum tas tabak hurda ticareti yapan firmayız. Kemalpaşa da konumdan hurda alüminyum radyatör, alüminyum eloksallı profil, alüminyum alikobant hurdası, alüminyum curuf alabilmek için irtibat kurmanızı istiyoruz.

Bakır Hurdası Alan Kemalpaşa Hurdacı

Bakır hurdası alanlar bölümünde daha detaylı anlatıma ulaşabileceksiniz. Burada yer alan hurda bakır fiyatları Kemalpaşa’daki alımlarda geçerli olacaktır. bakır lama, kazan, hurda TTR kırma granür, tel, büyük bakır tencere alım satımı yapıyoruz. Bakır süs eşyası, bakır levha, hurda bakır ham madde, hurda bakır petek, eski bakır tepsi alan hurdacılar arasında hizmet veriyoruz.

Kemalpaşanın tamamından bakır hurda geri dönüşümünde deneyimliyiz. Soyma bakır hurda, yanık bakır hurdası, kırk ambar, ince profil hurda, antigron kırma (Granür), bakır kızıl talaş, 3/8 bakır boru hurda alımı yapıyoruz.

Kemalpaşa da hurda bakır alabilmek amacıyla hurda alım tesisi oluşturmayı başardık. Kemalpaşa hurda bakır fiyatları hakkında bilgi edinmek için bizlerle iletişime geçin. Kemalpaşa’da bakır alan hurdacı firmamızı hızlıca arayarak profesyonel hizmetin keyfini sürmeye başlayın!

Akü Hurda Alan Firma

Akü; otobüsler, otomobil, elektrikli bisikletler benzeri enerji ihtiyacı duyulan taşıma araçlarıyla bir takım elektronik alet edavatlarda kullanılmaktadır. Elektriği kimyasal biçimde depolayan ihtiyaç duyulduğunda elektrik şeklinde vermeye yarayan depolardır. Sulu akü hurdaları, kuru akü hurdası, hurda küçük akü alım satımı yapıyoruz. Ateşleme, aydınlatma ve çalıştırma işlerinde akümülatörden yararlanıyoruz. Aküler, yalnızca ateşleme işlemlerinde kullanmakla sınırlı değildir. Aynı zamanda voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak, alıcıya elektrik akımı iletmek yüksek devirlerde alternatörün ürettiği voltaj düzeltmek amacıyla akülerden yararlanılarak araç korunmaya alınır.
Kemalpaşa hurda akü fiyatları bulunan listemizi incelemek için arayın.

Hurdacılar Sitesi Kemalpaşa

Kemalpaşa organize sanayi hurdacı firmasıyız. Hurdacılık yaparken ayrım yapmadan alım satım yapıyoruz. Nema 17, Nema 23, Nema 34, Nema 46 step motor hurdası almaktayız.

İmalat artığı, motor hurdası, karbür, hurda nikel şablon, hurda titanyum alım satımı yapmaktayız.

İzmir Kemalpaşa hurdacılar sitesi içinden hurda alım hizmetlerini yerinize getiriyoruz. Lakin hurda araç veya otomobil hurdası alım satımı yapmamaktayız. Bu nedenle hurda otomobil parçası için arama kabul etmiyoruz. Eminizki Kemalpaşa sanayi sitesinde oto yedek parça işi yapan firmalar bulabilirsiniz. Rica ederiz bu işlerde o firmalarla iletişime geçin.

Çinko Hurdası Alanlar

Element olan çinko amin, amonyak, siyanür, halojen iyonları ile birleşerek bileşikler meydana getirmektedir. Çinko, eski çağlardan beri biliniyor. Ama nasıl üretileceği ve kullanılacağı tam manası ile anlaşılamadığından diğer metallerle karıştırılan bir elementtir. Açık gri mavimsi renkli çinkonun atom numarası 30’dur.

Kemalpaşa çevresinde çinko levha, çinko çatı hurdası alıyoruz. Çinko metali, yer yüzünde en fazla bulunabilen elementler içinde 23. sıradadır.

Kemalpaşa Kağıt Hurdası Alan Hurdacı Firmalar

Daha önce paylaşılmış olan kağıt hurdası alanlar ile alakalı makaleyi okumalısınız. Kemalpaşada hurda karton ve kağıt almaktayız. derinden çok kilo fiyatı ile karışık renkli kağıt hurdaları, hurda beyaz kağıt, hurda karton, koli alıyoruz.

Kemalpaşa’da hurda kullanılmamış gazete, hurda kuşe kağıt, bristol kağıt hurdası almaktayız. Yüksek tonajlı defter hurdası, hurda okul kitapları, A4 fotokopi kağıdı, selpak hurdası alımlarında alışkanlık ettiğimiz fazladan duyarlılık ile hurda satıcılarına çok daha yüksek oranda kâr elde etme olanağı takdim ediyoruz. Kemalpaşa hurda kağıt fiyatları hakkında bilgi almak için arayın.

Kemalpaşada Hurda Cam Alanlar

Kemalpaşa’da hurda cam alan firmalar içerisinde bulunmaktayız. Cam yarı saydam ya da tam saydam çoğunlukla kırılgan yapıdaki sıvı maddeyi tutan inorganik amorf katı maddedir. Çağımızda renkli ve şeffaf karışık hurda cam şişe, çıkma oto camı hurdası, meşrubat şişesi, içecek şişesi, cam su şişesi, kola şişesi, gazoz şişesi, süt şişesi, cam kavanoz, konserve şişesi, soda şişesi çeşitlerinde hurda cam türleri tonajlı geri dönüştürülüyor.

Hurda Çelik Raf Alanlar

Hurda çelik raf alıyoruz. 2.el raf ihtiyaçlarınız için buradayız. Konu hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak için 2.el raf sayfamıza göz atabilirsiniz. Kemalpaşa hurda metal raf fiyatları öğrenmek maksadı ile telefonlarımızı tuşlayabilirsiniz. Genellikle hizmet vermeyi bırakmış pastaneler tarafından satılan hurda mağaza rafları, hurda çelik raflar, market rafı hurdası, orta reyonlar, hurda demir raflar içinden seçtiğimiz kullanılabilir ikinci el hurda raf satışı yapıyoruz.

İkinci el Jeneratör Hurdası Alan Hurdacı

Bildiğiniz gibi her türlü makinenin ömrünü tamamlayarak daha çok kullanılamaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Fakat eski jeneratör çalışmıyor olsa dahi kıymetlidir. Yaşamı kolaylaştırılan elektrik enerjisinin erişilemediği alanlarda jeneratör kullanılmaktadır.

Kemalpaşa çevresinde jeneratör hurdası alıyoruz.
Kemalpaşa ikinci el jeneratör fiyatları öğrenmek için arayınız. Hurda 2.el jeneratör satanlar bizden fiyat teklifi bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Plastik Hurdası Alanlar

Kemalpaşa da toptan pimapen imalat artığı hurdası, kırkambar plastik hurdası, hurda mavi, kırmızı kapak, beyaz şeffaf naylon, hurda temiz pet şişe alıyoruz.

Kemalpaşa etrafında hurda ABS plastik, polipropilen moblen hurdası, jelatin hurdası, hurda kristal polistiren almaktayız.
Kemalpaşa hurda plastik pimapen fiyatları öğrenmek için arayabilirsiniz. Plastik; (N) azot, Hidrojen, karbon, Oksijen (O) ve bazı organik veya inorganik elementler kullanılarak oluşturulan monomerle polimer malzemelerin adıdır.

Kemalpaşa 2. El Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Alım Satımı

2.el sanayi tipi cafe ve lokanta mutfağı ekipmanları almaktayız. Kullanılmış bardak, çanak, çorba kasesi, cam bardak kurulama makineleri, tabak kurulama makinesi, bakır kazan, tencere, tava, tepsi, tezgah altı üç kapaklı dolap satan firmalar bizi arayabilirsiniz. İyi kullanılmış buz makinesi, tezgah altı iki kapaklı dolap, endüstriyel çamaşır makinası, pizza hazırlık dolabı, tezgah, bulaşık makinaları alıp satıyoruz. Mısır arabaları, çay ocağı malzemeleri, köpüklü ayran makineleri, espresso makinesi, kıyma çekme makinesi dişlisi, tabldot, su sebilleri bulundurmaktayız. Depomuzdaki döner ocağı, teşhir dolapları, hamur yoğurma kazanları, endüstriyel aspiratör, dinlendirme küveti, evye, davlumbaz, salata ve meze reyonları, restoran tipi 3 gözlü ocak ve benzeri endüstriyel otel ve mutfak alet edavatlarını yakından incelemek amacıyla sizi işyerimize davet etmekteyiz.

Kemalpaşa’da Fabrika ve Makine Sökümü

Fabrika yıkımı tamamlamak iş güvenliği ve sağlığı açısından risklidir. Uzmanlarca kontrollü bir biçimde tamamlanmalıdır. İşe başlamadan önce yıkımı yapılacak imalathanenin titizlikle gezilmesi gerekmektedir. Her inşaatın yapım projeleri ötekilerden farklılık göstermektedir. Bu sebeple yıkım şekilleri projeye göre tamamlanmalıdır. Kemalpaşa fabrika sökümü konusunda profesyoneliz.

2.el Sac Hurdası Alan Firma

Sac hurdası geri dönüşüm yapan firmalarca toplanır. Çatı, demir kapı, varil, sandviç panel üretilirken kullanılmaktadır. Çeşitli gemi, uçak gövdelerinde, tekerlekli arabaların kaplamasında sıklıkla kullanılmaktadır. Demir kapı, varil, sandviç panel, çatı kaplaması üretimlerinde sac levhası kullanılmaktadır. Tüm bu malzemelerden sac hurda çıkarılmaktadır. Müştemilat tavanı kaplamak amacı ile kullanılabilecek ikinci el sac temin edebilirsiniz. Kemalpaşa’da sac hurdası almak maksadıyla hemen arayın. Sac; genellikle demirlerin levha haline getirilen halidir. Merdaneyle farklı kalınlıklarda düzleştirilmektedir. İhtiyaca göre belirlenmiş standart ölçülerde şeritler halinde kesilir.

Kemalpaşa Hurdacı Fiyatları

Kurumsal sitemizdeki Kemalpaşa hurda fiyatları anlık güncel olarak değiştirilmektedir. Anlık hurda fiyatları sormak için arayın. Tecrübeli firma olarak alımlarımızı yeni hurda fiyatları ile tamamlıyoruz. Hurda çinko fiyatları 2022 konulu metine bir göz gezdirebilirsiniz.

Hurda Elektronik Alanlar

Çamaşır makinesi, klima, terazi, ütü, saç kurutma makinesi, ütü masası, ocak, çay makineleri, 6 programlı bulaşık makinesi, fırın, vantilatör, kombi, buzdolabı almaktayız. Her türlü elektronik ev eşyası alımlarında eşsiz fiyat sunuyoruz. Adaptör, trafolar, elektrik panoları, GSM baz kartları, röleler, akıllı telefon kartları, kontaktörler, termik röleler alımlarında en yüksek fiyatları vermekteyiz. Masaüstü bilgisayar Hurdası crt monitör, dotmatrik yazıcı, ses kartı, DDR rulo artıkları, tarayıcı, SSD hard disk, server, CPU işlemci, ram, ADSL modem, ana kart, fotokopi makineleri, ekrankartı, power, elektronik kart almaktayız.

Çelik Konstrüksiyon ve Çatı Sökümü

Bütün kapalı alanlar için en önemli alan hiç kuşkusuz çatılarıdır. Çelik çatı yalıtımları uzatmaya yaramaktadır. Kolaylık açısından en uzun ömürlü çelik satı sistemleridir. Panel çatı, kenet çatı, metal çatı, skylight, tonoz çatı, hareketli cam çatı, polikarbon çatı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bu çelik çatı projelerinin yıkım sökümü diğerinden farklı yapılmaktadır.

Çelik binalarla prefabrike binalar sökülürken işletmenin imar projesine özen gösterilmelidir. Böylelikle ikinci el çelik çatı makasları ve 2.el çelik konstrüksiyon malzemesi olarak satılacaklar alıcılar sunulabilir. Kemalpaşa çelik konstrüksiyon binaların sökümünde Yirmi altı tecrübeye sahip uzman kadromuz ile güvenli hizmet veriyoruz. Çelik çatı makası sökümü için ekip oluşturduk. Arta kalan çelik parçalar geri dönüşüme kazandırılmaktadır.

Kurşun Hurdası Alan Firmalar

Kurşun madeni mühimmat üretiminde, benzin katkısı olarak yakıt üretiminde, kimyasal maddelerde, akü imali, radyasyondan korunmak amaçlı yalıtımlarda, kablo yalıtımı üretimlerinde, alaşımlarda kullanıldığı bilinmektedir. Doğada nabit olarak çıkarılabilen metaller arasındadır. Kurşun bilinen en eski metallerden biridir. Doğadaki cevherler kazma, kırma, patlatma ve öğütme gibi aşamalardan sonra edilmektedir. Ekstraktif metalurji ile işlenmektedir. Kemalpaşa hurdacı Kumsal Metal olarak kurşun boru hurda, kurşun levha hurdası, Cami minare kurşunu, yağmur oluğu alıyoruz. Ayrıca Kemalpaşa’da hurda çinko alım satımı yapıyoruz. Hurda çinko satın alan yer arayışındaysanız hemen arayabilirsiniz.

İkinci El İnşaat Malzemeleri Alım Satımı

Tamamlanmış projelerde yük asansörü, harç mikseri, boya tabancası, alçı sıva mikseri az kullanılmış inşaat iskelesi, plywood hurda 2.el olarak satılır. İzmir Kemalpaşa ilçesi çevresinde yıkılan ardiye vs. binalardan temin edilmiş hala kullanılabilir durumda ikinci el mutfak dolapları, çelik kapı, pimapen pencereler alımı yapıyoruz. Bunun ile birlikte batmış şirketlerden edindiğimiz minik hatalı fayans kalebodur, tavanlar, kiremit, su geçirmez laminant satışı gerçekleştiriyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir