Dernekpazarı Hurdacı

Dernekpazarı hurda ve geri dönüşüm firması olarak her nevi hurda alıyoruz. Yüksek tonajlı hurda malzeme satımlarında yüksek fiyat garantisi sunmaktayız. Dernekpazarı hurdacısı olarak Dernekpazarı da hizmet ediyoruz. Hurda malzeme alımında senelerin kazandırdığı bilgi ile kurumsal vermekteyiz. Dernekpazarı’daki hurda fabrikaları içinde hizmetlerimiz ile herkes tarafından tercih ediliyoruz.

Kumsal Metal sizin gibi kaliteden anlayan müşterilerine sürekli hizmet veriyor. Malzeme alımı yaparken bedelini tartılırken hesaplıyoruz. Dernekpazarı bölgesi hurdacı firması olarak yükseltilmiş fiyatlarla göndereceğiniz konuma geliyoruz. Dernekpazarıdan 2.el eşyalar ve hurda eşyalar almaktayız.

Trabzon Dernekpazarı şehir merkezinin etrafında hurda ve geri dönüşüm firmasıyız. Dernekpazarı’ın hurdacı firması Kumsal Metal deneyimleri ile hurdacılık faaliyetlerinin kurumsallığa kavuşmasını sağlıyoruz. Anlık Dernekpazarı hurda fiyat listesi ile hurda alım satımı hizmetleri için telefonlarımızı arayın. Hurda malzemelerinizin edeceği parayı öğrenmek için zamanınızı boş yere harcamadan firmamıza ulaşarak bir dakika zaman kaybetmeden fiyat teklifi vermemize yardımcı olabilirsiniz.

Trabzon Dernekpazarı hurdacı firması olarak hizmetlerimizi müşterilerimiz için burada anlatmaktayız. Hurdalarınızı konumunuzdan bizzat alıyoruz.

Dernekpazarı Hurdacı Telefon Numarası

Dernekpazarı hurdacılık faaliyetlerimizi sunduğumuz bölgeler arasındadır. Hemen telefon numaramızı arayarak, günlük hurda fiyat listesiyle hurda malzemelerinizi değerlendirebilirsiniz.

1996 senesinden şimdiye değin binlerce kilo hurdayı geri dönüşüm yöntemleri ile Türkiye ekonomisine kazandırabildik. Böylece doğaya daha fazla zarar verilmedi. Bu yüzden hurda satışı yapmak nedeniyle çağrı merkezimizi tuşlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi hurdacılık doğaya ve geleceğe önem vermektir. Sizde dilerseniz elinizde bulunan hurdanın geri dönüştürülmesini sağlayıp yurdumuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Dernekpazarı hurdacı telefonu sayfamızın içeriğinde bir tıkla tuşlayabileceğiniz şekilde yazılmıştır.

Dernekpazarı’da Hurda Alımı

Bugün siz değerli potansiyel müşterilere Dernekpazarı’da hurda alan yerlerle firmamız arasındaki farkı açıklamaya çalışıyoruz. Müşterilerimizin memnun kalmasına öncelik vererek çok çalışmadan daha fazla kâr elde etmeyi amaçlıyoruz. Dolayısıyla her türde hizmeti kapınıza kadar getirmeye çalışıyoruz. Dernekpazarıda çinko hurdası, zamak antimon hurdası, çelik hurda, kalay hurdası, üretim artığı almaya devam etmekteyiz. Dernekpazarı içinde bildirdiğiniz konumdan hurda malzeme almaktayız.

Yüksek tonajlı sarı, ve hurda çinko, kurşun hurda, bakır, kablo hurdası, alüminyum,demir hurdası alımlarında fiyatlar uygulamaktayız. Dernekpazarı da hurda alım satımı yapanlar içerisinde profesyonel hizmetler ve deneyimli çalışanlarımızla sektörün lideri durumdayız. Dernekpazarı da hurda malzeme alımı yaptığımızdan bahşetmiştik.

Dernekpazarı’ın Hurdacısı

Siz kıymetli müşterilerimizde her türlü hurda malzeme satmak nedeniyle telefonlarımızı tuşlayabilirsiniz. Sürümden standarttan fazla kâr elde etmeyi istemekteyiz. Dernekpazarı hurdacı yol tarifi mi arıyorsunuz? Dernekpazarı’ın en çok iş yapan hurdacısı Kumsal Metal kurumsal yerinize getiriyor!

Trabzon Dernekpazarı hurdacısı olarak Dernekpazarı’ın çevresinde hurdacılık faaliyetleri sürdürüyoruz. Her tonajdaki hurdanın transferi için en yakınınızdaki araçlarımızı göndermekteyiz. Yirmi altı senelik tecrübeyle hurdacılığa tazelik getirmekteyiz. En yakın Dernekpazarı hurdacı firması olarak hizmet veriyoruz. Trabzon’un tamamında yaptığımız gibi Dernekpazarı etrafında da hurdacılık ve geri dönüşüm faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kurumsal Trabzon hurdacı ihtiyaçlarınız için buradayız.

Demir Hurdası Alan Dernekpazarı Hurdacı

Dernekpazarı’da demir talaş hurda, toplama demir hurda, extra demir hurda, teneke hurda, hurda dkp demir alımı yapan hurdacıyız. Demir, Dernekpazarı’da bol miktarda alınıp satılan metaller arasındadır. Bu sayfadaki Dernekpazarı toplama demir hurdası ton fiyatını grubumuzdakilerle her gün paylaşıyoruz.

Adresten tufal hurdası, hurda asansör, hurda pencere korkuluğu, çıkma demir kapı, demir yangın merdiveni, için nakit ödeme yapıyoruz. Demir hurda alan geri dönüşümcüler içerisinde yer almaktayız.
Dernekpazarı hurda demir fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Güncel demir hurda fiyatı istemek sebebi ile şimdi arayın. Hurda demir alımı linkine tıklayabilirsiniz. Dernekpazarı da tonajlı inşaat demir hurdası, demir döküm, inşaat hurdası, inşaat demiri çubuğu (parça), pik hurda demir alıyoruz.

Bakır Hurdası Alan Dernekpazarı Hurdacı

Dernekpazarı’da bakır hurda alabilmek maksadıyla hurda alım deposu oluşturduk.
Dernekpazarı hurda bakır fiyatları hakkında bilgi edinmek için arayabilirsiniz. Hurda yanık bakır, antigron kırma, hurda soyma bakır, bakır boru hurda, kırkambar, profil, kızıl bakır talaşı alım satımı yapıyoruz. Bakır tel hurda, eski bakır kazan, hurda TTR kırma, kalaylı bakır tencere, bakır lama hurdası alıyoruz.

Dernekpazarı da en kurumdal hurdacısı olarak hurda bakır alım satımında deneyimliyiz. bakır levha, kap kacak, bakır hammadde, hurda bakır süs eşyası, bakırlı petek hurdası almaktayız. Bakır alan Dernekpazarı hurdacı numarasını şimdi arayın deneyimli hizmetlerin keyfini yaşamaya başlayın! Hurda bakır bölümünde daha detaylı bilgi bulunabilir. Dernekpazarı hurda bakır kg fiyatı ile hizmet vermekteyiz.

Dernekpazarı Hurda Krom Alan Hurdacı Firma

Müşteriye en yakın konumdan 304 kalite krom hurda, 316 kalite krom paslanmaz hurdası, hurda paslanmaz krom 310 kalite, paslanmaz krom 304 hurda talaşı, 310 krom hurdası talaşı, 316 kalite krom paslanmaz hurdası talaşı alan firmayız. Paslanmaz krom alanlar içindeki Dernekpazarı hurdacı depsouyuz.

Nikelle karıştırıldığında paslanmaz metal elde edilmektedir. Yapısı itibariyle gayet sert olduğu için zırhlı araba dahil önemli alanlarda hurda krom kullanılıyor. Trabzon Dernekpazarıda krom tank hurdası, 201 kalite paslanmaz krom hurdası talaşı, 202 paslanmaz krom hurdası talaşı, 201 krom paslanmaz hurdası, paslanmaz krom 430 hurda talaşı, 202 paslanmaz krom hurda, 430 paslanmaz krom hurda alıyoruz.

Dernekpazarıda hurda krom alan hurdacı firmasıyız. Dernekpazarı hurda krom fiyatları için arayınız. Krom hurda alımı yazısına göz atmalısınız.

Dernekpazarı’da Pirinç Sarı Hurda Alan Hurdacı Firma

Sitemizde yayımlanmış olan Dernekpazarı hurda sarı pirinç ton fiyatını her gün ulaştırıyoruz. Sayfamızda bulunan hurda sarı alanlar makaleye göz atabilirsiniz.
Dernekpazarı hurda sarı fiyatları için telefonumuza ulaşabilirsiniz. Dernekpazarı hurdacı firma Kumsal Metal firmamızla hurda sarı alanlar içindeyiz.

Dernekpazarı hurdacı Kumsal Metal olarak hurda sarı pirinç araiş MS-64, hurda çubuk ucu parça sarı, hurda sarı pirinç araiş, MS-70 sarı araiş, hurda sarı talaşı ticaretinde öncü firmayız. Dernekpazarı’ın tümünde araba radyatörü hurdası, hurda sarı su saati, sarı musluk hurdası, hurda sarı külçe MS-58, kırkambar sarı hurda, hurda sarı imalat artığı, hurda bronz fosfor Cusn8 alanlar arasındayız.

Dernekpazarı Kablo Hurdası Alanlar

Ptt kabloları, telefon kablosu, ptt kablo içi hurdası, ptt kablosu içi yağlı elinde olanlar iletişim kurabilirsiniz. Trabzon Dernekpazarıda kablo hurdası almaktayız. Kablo alan hurdacılar başlıklı konuyu inceleyebilirsiniz.

Karışık kablo hurdaları, enye kablo hurdası, tek damar kablolar, antigron kablo hurdası, iç tesisat kablo hurdası Dernekpazarı hurda ve geri dönüşüm firmaları içindeyiz. Hurda %30 bakırlı kablolar, %40 bakırlı hurda kablo, %50 bakırlı hurda kablo, elektrik kablosu hurdası alımı yapıyoruz. Şehir genelinde çelik zırhlı kablo hurdası, hurda yeraltı enerji kablosu, çelik içli kablo hurdaları, fare yemez kablo hurdaları için değerinin üstünde fiyat listesini vermekteyiz.

Dernekpazarı’ın en büyük hurdacısı olmanın haklı onurunu yaşıyoruz. Dernekpazarıda toptan kablo hurdası alışverişinde hurda kablo piyasası fazla fiyat gerçekleştiriyoruz. Dernekpazarıda hurda kablo alımı yapıyoruz.

Dernekpazarı Hurda Alüminyum Alımı

Bu sayfadaki Dernekpazarı alüminyum hurda fiyat listesini isteyenlere bedelsiz gönderiyoruz. Hurda alüminyum hakkındaki içeriğe bir göz atabilirsiniz Sizin sayesinde Dernekpazarı çevresinde daha hızlı tecrübe elde ediyoruz. Alüminyum, atom numarası 13 ve simgesi AI olan kimyasal element cinsi. Gümüş renkte, sünebilen metal çeşididir. Bizlere gösterdiğiniz özen için saygılar sunarız.

Alüminyum profil hurda, piston, alüminyum araiş hurdası, kartel, alüminyum matbaa hurdası için nakit ödeme yapıyoruz. Dernekpazarı’da adresten hurda klima alüminyum radyatör, alüminyum curuf, parça alüminyum kompozit hurdası, hurda alüminyum eloksallı profil almak için irtibat kurmanızı diliyoruz.

Alüminyum jant hurdası, alüminyum tencere tava, alüminyum tel, alüminyum tabak hurdası, hurda alüminyum sac levha, alüminyum petek ticareti yapıyoruz. Her çeşit yüksek tonajlı alüminyum hurda nakit alınır. Dernekpazarı hurda alüminyum fiyatları öğrenmek için arayabilirsiniz. Hurda alüminyum levha, hurda alüminyum kutu, hurda alüminyum imalat artığı, kaba alüminyum talaşı, alüminyum radyatör almaktayız. Trabzon Dernekpazarı’da alüminyum hurda alan hurdacılar arasındayız.

Sac Hurdası Alan Hurdacı

Kış bahçesi tavanı kapatmak amacı ile kullanılabilir vaziyette ikinci el sac buluyoruz. Dernekpazarı sac hurdası ticareti yapyığımız bölgelerdendir. Hurda sac geri dönüşüm firmalarınca satın alınır.

Sac; metallerin kalın veya ince levha şekline getirilmiş halidir. İki merdane arasında çeşitli kalınlıklarda düzleştirilerek elde edilmektedir. Önceden belirlenmiş ölçü ve boyutlarda şeritler halinde kesilmektedir. Varil, demir kapı, sandviç panel, çatı üretimi sırasında kullanıldığı görülmektedir. Farklı uçak, gemi gövdelerinde, tekerlekli otomobillerin gövdesinde kullanılmaktadır. Çatı kaplaması, straforlu sandviç panel, kapı, varil üretim alanlarında sac elvha kullanılmaktadır. Bütün bu malzemelerden sac hurdası çıkarılabilir.

Dernekpazarı’da Çinko Hurda Alım Satımı

Çinko açık gri mavimsi renktedir. Element olan çinko amin, amonyak, siyanür, halojen iyonları ile birleşerek kompleks bileşikler meydana getirmektedir. Antik çağlardan bu yana bilinen bir cevherdir. Fakat kullanım yöntemi ve üretimi tam olarak anlaşılamadığından öteki metallerle karıştırılan bir elementtir.

Dernekpazarı da çinko levha hurdası, hurda çinko çatı sökümü alım satımlarında rakiplerimizden yüksek fiyat sunuyoruz. Çinko, yer kabuğunda en çok bulunabilen metal elementlerdendir.

Dernekpazarıda Plastik Hurdası Alım Satımı

Dernekpazarı çevresinde polistiren, ABS plastik, jelatin, polipropilen moblen hurdası ticaretiyle uğraşıyoruz.
Dernekpazarı hurda pimapen fiyatları bulunan listemize ulaşmak için arayabilirsiniz. En güncel fiyatla hurda beyaz şeffaf naylon, hurda kırkambar plastik, şeffaf pet şişe hurdası, mavi ve kırmızı kapak hurda, pimapen alıyoruz.

Plastik hurda; Hidrojen (H), (N) azot, oksijen (O), (C) Karbon ve bazı diğer organik ya da inorganik elementler ile oluşturulan monomerle polimer malzemenin ismidir.

Dernekpazarı Hurdacılar Sitesi

Dernekpazarı OSB Organize Sanayi hurdacıları içerisindeyiz. Hurda malzemeler alımında ayrım yapmıyoruz. Nema 23, Nema 17, Nema 34, Nema 46 hurda step motor almaktayız.

Nikel hurda, karbür, hurda motor, hurda titanyum, hurda imalat artığı için işletmemizle iletişim kurabilirsiniz.

Trabzon Dernekpazarı hurdacılar sitesi içinden profesyonel hizmetleri yerinize getiriyoruz. Katiyen hurda araç veya otomobil hurdası almamaktayız. Bu sebep ile hurda araba yedek parçası için arama kabul etmemekteyiz. bundan eminiz ki Dernekpazarı sanayi sitesinde oto yedek parça ticaretiyle uğraşan hurdacı firmaları mevcuttur. Rica ediyoruz 2.el araba parçası işlerinizde bu işi yapanlar ile iletişime geçiniz.

Dernekpazarıda Hurda Kurşun Alımı

Kurşun radyasyondan korunmak amacıyla üretilen yalıtım malzemelerinde, pigmentler ve kimyasal maddelerde, çeşitli alaşımlar üretilirken, mühimmatlarda, aküler üretilirken, benzin katkısı olarak yakıt üretiminde, kablo yalıtımında kullanıldığı bilinmektedir. Doğada nabit olarak rastlanmaktadır. Kurşun bilinen en eski metallerdendir. Doğadaki kurşun cevherleri kazma, kırma, patlatma ve öğütme benzeri aşamalarla çıkarılır. Ekstraktif metalurji yöntemleriyle işlenmektedir. Dernekpazarı hurdacı Kumsal Metal olarak hurda kurşun boru, kurşun yağmur oluğu hurdası, kurşun levha, Çatı minare kurşunu almak maksadıyla yerinize uzman personel gönderiyoruz. Ayrıca Dernekpazarıda çinko hurdası alım satım hizmeti sunmaktayız. Elinizde Çinko hurdası hemen aramadan karar vermeyiniz.

İkinci El Hurda Jeneratör Alımı

Her türlü malzemenin ömrünü tamamlayarak bozulması ve kullanılmaz hale gelmesi mümkündür. Ancak ikinci el jeneratörler bozuk olsa dahi değerlendirilebilir. İkinci el jeneratör alım satımı yapıyoruz. Dernekpazarı 2.el jeneratör fiyatları hakkında bilgi edinmek için yetkililerimizle irtibata geçebilirsiniz. Hurda 2.el jeneratör satanlar bizden teklif isteyebilirsiniz. Elektriğe ulaşmamızı kolaylaştırılan elektriğin karşılanamadığı verilemediği yerlerde jeneratörler kullanılmaktadır.

Dernekpazarı Çelik Konstrüksiyon Fabrika Sökümü

Kapalı alanlar için en önemli konu şüphesiz çatılarıdır. Çelik çatı çalışmaları daha uzun ömürlüdür. Prefabrike bina çelik konstrüksiyon hangarlar sökümlerinde işletmenin inşa projesine dikkat edilmelidir. Böylelikle ikinci el çatı makası ve ikinci el çelik malzeme olarak satılacak olanlar ayrılabilir. Kolaylık açısından en uzun ömürlü çelik satı sistemleridir. Panel çatı, kenet çatı, metal çatı, skylight, tonoz çatı, hareketli cam çatı, polikarbon çatı vb çeşitleri vardır. Her çelik çatıların sökümü diğerinden farklı yöntemlerle tamamlanır. Çelik çatı makası sökümü için ekip oluşturduk. Söküm sonrası kalan çelik parçalar geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Trabzon Dernekpazarı’da çelik konstrüksiyon sökümlerinde Yirmi altı tecrübeye sahip ekibimiz ile hizmetler veriyoruz.

Fabrika Sökümü

Yıkım işi tamamlamak iş güvenliği açısından risklidir. Uzmanlarca kontrollü tamamlanmalıdır. Fabrika sökümünde öncelikle yıkıma hazırlanan üretim yerinin titizlikle gezilerek ihtiyaç duyulan aletlerin seçilmesi gerekmektedir. Binaların inşa projeleri ötekinden farklılık gösterir. Bu nedenle yıkımları projeye göre tamamlanmalıdır. Dernekpazarı da fabrika söküm hizmetlerinde lideriz.

Dernekpazarı’da 2.El Çelik Raf Hurda Alanlar

2.el raf hurdası ihtiyaçlarınızda çıkma raflar ile hizmet veriyoruz. Daha geniş bilgi edinmek için hurda raf alan hurdacı sayfamızı incelemeniz yeterli olacaktır. Hurda çelik raf alım satımı yapmaktayız.

Çoğunluk ile restorasyon yapan pastanelerden temin ettiğimiz hurda çelik raflar, demir raflar, ürün reyonları, hurda mağaza rafları, market rafı hurdaları içlerinden bizim seçtiğimiz kullanılabilir durumda olan 2. el raf satışı yapıyoruz. Dernekpazarı hurda raf fiyatları hakkında detaylı almak için telefonumuzu aramanız yeterlidir.

Hurda Elektronik Malzeme Alımı

Her nevi elektronik eşya alımında bedelini anında ödüyoruz. Mini buzdolabı, fırın, klima, kombi, fön makinesi, tartı, vantilatör, merdaneli çamaşır makineleri, ütü, çay ve filtre kahve makineleri, ütü masası, 4 programlı bulaşık makineleri, ocak alıyoruz. Hurda Bilgisayar parçaları lazer yazıcı, VDSL modem, işlemci, ram, belge tarayıcı, ana kart, taşınabilir harddisk, DDR rulo artıkları, sunucu, ekrankartı, elektronik kart, crt monitör, power supply, ses kartı, fotokopi makineleri alıyoruz. Şarj cihazı, GSM istasyon kartları, elektrik panosu, trafolar, kontaktörler, adroid telefon kartı, termik röleler, röleler almaktayız.

İkinci el Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Alıyoruz

Tabldot malzemeleri, bakır çay dobajı, kıyma makinesi, ayran makinesi, kahve makinesi, mısır arabası, su sebili ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. Depolarımızdaki teşhir dolapları, döner ocakları, hamur yoğurma kazanı, restoran tipi ocaklar, lokanta tipi aspiratör, krom evye, paslanmaz krom davlumbaz, krom paslanmaz küvet, yemek dilendiricileri vb. lokanta ve restaurant tipi otel ve mutfak malzemelerini görmek amacı ile sizleri işyerimize davet ediyoruz. Sanayi tipi 2.el restoran, lokanta ve cafe mutfağında kullanılan malzemeleri almaktayız. Kullanılmış bardak, tabak, servis bıçağı, bardak yıkama makinesi, tabak ısıtma makinesi, paslanmaz krom tencere, kazan, tepsi, tava, tezgah üstü dolap satan firmalar bizimle irtibata geçebilir. Kullanılabilir durumda buz makineleri, tezgah altı dolap, çamaşır makinaları, pizza dolapları, tezgah, lokanta tipi bulaşık makinası alıp satıyoruz.

Dernekpazarı Hurdacı Hurda Fiyatları

Sitemizde yayınlanan Dernekpazarı hurda fiyatları anlık değiştirilmektedir. Tecrübeli firma olarak alımlarımızı güncel hurda fiyatları ile gerçekleştiriyoruz. Anlık hurda fiyatları konulu metne bir göz atın. Güncel Dernekpazarı hurda fiyatları hakkında bilgi edinmek ve Dernekpazarıda alüminyumun kilo fiyatı kaça gidiyor öğrenmek için hemen arayın.

Dernekpazarı’da Akü Hurda Alımı

Akü; otomobiller, elektrikli motosikletler, otobüsler benzeri taşıtlarla çeşitli elektronik alet edavatlarda kullanılır. Çalıştırma, ateşleme ve aydınlatma işleri için elektriğe ihtiyaç duyulan aletlerde akü hala akülerden faydalanılır. Elektrik enerjilerini kimyasal olarak depolayan ihtiyaç halinde elektrik enerjisi olarak veren depolama araçlarıdır. Dernekpazarıda kuru akü hurdası, sulu akü hurda, hurda küçük akü alım satım hizmeti veriyoruz. Aküler, sadece motor çalıştırmada kullanmayla sınırlı değildir. Bu görevlerin yanında voltajı dengelemek, alıcıya akım göndermek yüksek devirde alternatörlerin üreteceği voltaj fazlalığını düzeltmek maksadıyla aküden yararlanılarak motor korunmuş olur.
Dernekpazarı hurda akü fiyatları hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz.

Dernekpazarı İkinci El İnşaat Malzemeleri Alımı

Bunun ile birlikte işi bırakan iş yerlerinden satın aldığımız defolu çatı tavanları, kiremit, fayans kalebodur, su geçirmez laminant satıyoruz. İnşaat alanlarında inşaat vinci, alçı makinesi, boya tabancası, harç karıştırma makinesi ikinci el seyyar iskele, plywood hurda 2.el olarak satılır. Yıkılan market vs binalardan bir kenara ayırılan sıfır gibi 2. el pimapenler, mutfak dolabı, çelik kapı alım satımı yapıyoruz.

Dernekpazarı’da Hurda Karton Alımı

Yüksek tonajlı hurda defter, hurda okul kitapları, A4 kağıt hurdaları, peçete hurdası alım satımı yaparken uyguladığımız fazladan müşkülpesentle hurda alım satımı yapmak isteyenlere çok daha fazla kâr etme şansı iletiyoruz.
Dernekpazarı hurda kağıt fiyatları bulunan listemiz için arayın. Değerinden yüksek fiyatlarla karton hurda, koliler, karışık renkli kağıt hurdaları, beyaz kağıt hurda alan yerler içerisindeyiz. Sayfamızdaki hurda karton alan hurdacı ile alakalı yazıyı mutlaka ziyaret edin. Dernekpazarıda hurda karton ve kağıt alımı yapmaktayız. Dernekpazarı genelinde kullanılmış gazete, hurda kuşe kağıt, bristol hurda alımı yapan hurdacıyız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir